Творці козацької держави у парсунах Данила Нарбута

Музейна арт-терапія 22 серп 2022 р.

логотерапія мистецтвом

Гетьманщина як центральне явище української історії містить потужний державотворчий імпульс. І саме як державотворців зобразив козацьких гетьманів і полковників народний художник України Данило Нарбут у двох серіях картин «Гетьмани України» та «Соратники Богдана Хмельницького».

Художник досконало вивчав стиль парсун XVI-XVII ст. і наприкінці 80-х – на початку 90-х років XX століття створив галерею, в образах якої візуально розкривається історія державних формацій козацтва.Ще за життя гетьмани та полковники замовляли свої портрети художникам та навіть іконописцям, які відтворювали їх образи засобами іконописної техніки. Представники козацької еліти продовжували з’являтися на картинах і у XX – на початку XXI століття.

Адже славне козацьке минуле, джерела якого в героїчному епосі, народних піснях, козацьких думах, легендарному образі Козака Мамая, не втрачає своєї значущості, наповнюючи контексти вже сучасної історії.

У парсунах не має значення зовнішня схожість або емоційний стан портретованого. Парсуна виступає як канон-трафарет звання або сану, який глядачі «зчитували» в ошатності одягу (жупани та каптани, киреї, шапки, шаровари та пояси, сап’яни з різними шнурками тощо), військових клейнодах (булава, бунчук, корогва, печатка, значок, каламар тощо), в геральдичній символіці родових або козацьких гербів,  пергаментних сувоях відомих універсалів та документів тощо. Усі ці символічні розрізнення мають місце в парсунних портретах гетьманів, полковників, генеральних писарів, суддів, інших наближених гетьмана. Багато образів соратників Богдана Хмельницького не збереглися серед давніх парсун і гравюр, тому Данило Нарбут майстерно їх відтворював з описів зовнішності, темпераменту та поведінки, що збереглися в літературних джерелах, історичних документах, фольклорі. Професія сценографа допомагала відтворювати цілісний образ людини того або іншого історичного періоду.

Ці портрети публікувалися протягом року в тижневику «Україна», експонувалися в музеях Черкащини. Більше 60-ти картин зберігаються в Черкаському обласному краєзнавчому музеї, Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин», меморіальному музеї Данила Нарбута.Гетьмани з-під пензля майстра поставали на повний зріст, колоритні, ошатно зодягнені, з родовими гербами. Богдан Зіновій Хмельницький з коштовно оздобленою булавою, у багатому жупані й киреї. Привертають увагу  пергаментні сувої його відомих універсалів.

Богдан Хмельницький став першим гетьманом української козацької держави, бувши не лише талановитим полководцем, але й політичним діячем. Гетьманщина була визнана багатьма державами, у національно визвольній війні формувалася самосвідомість нації і її справжні цінності: свобода і  незалежність, які є метальною сутністю українців.

Фонди меморіального музею Данила Нарбута:

«Богдан Хмельницький – гетьман України», 1991 р., полотно, темпера
«Лаврін Капуста – городовий отаман міста Чигирина», 1989 р., полотно, темпера
«Антін Жданович – полковник Київський», 1990 р., полотно, темпера
«Іван Богун – полковник Вінницький», 1990 р., полотно, темпера
«Максим Кривоніс – полковник війська Низового Запорізького», 1990 р., полотно, темпера

Теги

Чудово! Ви підписані!
Чудово! Треба завершити оплату для отримання доступу
З поверненням! Ви авторизувались!.
Ваш обліковий запис активовано! Тепер Ви маєте доступ до всього контенту!