Творчий пошук у часі Віктора Олексенка

Творчий пошук у часі Віктора Олексенка

/логотерапія мистецтвом/

Виставкові проєкти Віктора Олексенка – це завжди звернення до мистецтва як досвіду цілісності, до часових координат творчості: від студентських «проб пензля» до семантичної усталеності форм, що апелюють до минулого. Проте Віктор Олексенко у своїх картинах, вітражах, інсталяціях, геральдиці, поезомалярстві зберігає незмінну причетність до сучасності, до діалогу зі світом, яким він є на момент «тут і тепер». І не лише в окремих картинах, але й в експозиційних рішеннях виставок художник розкриває своє бачення людини, історії мистецтва  і принципів образотворення. Це – творчий пошук протягом життя.

У 2000-х Віктор Олексенко освоює естетику складного і багатогранного світу, історичні аспекти візуального мислення. У липні цього року його виставковий проєкт «Знаки відсутнього» було присвячено раннім живописним і графічним роботам 1970-х–1980-х років. Відвідувачі мали можливість зазирнути у майстерню художника тих часів. Вже тоді він не боявся експериментувати з межами стилів, напрямів і виразних засобів, пропонував глядачеві філософсько-символічні твори.

Нинішня виставка має назву «Натюрморт» і  містить  63 роботи різних років: живописні і графічні твори, поезографіку. Автор зібрав картини у жанрі натюрморту за усе своє творче життя, занурюючи глядача в атмосферу діалогу різних способів мислення, що обумовлені досвідом і історичним часом. Зміни авторської концепції натюрморту можна простежити на рівнях форми, змісту та засобів образного відтворення.  Цей жанр – один з найскладніших. Натюрморти Віктора Олексенка  дарують чуттєву красу, але одночасно включені у складний процес мислення сучасної людини.

Ми бачимо історію становлення митця: кухоль, намальований ще до вступу у художнє училище («Кухоль» 1966, папір, акварель), джбан, створений вже після 1-го курсу навчання («Джбан» 1970, полотно, фанера, олія), сучасний піксельований лимон («Цитрон» 1999-2017, полотно, олія) тощо.

«Кухоль» 1966 р. Папір, акварель
«Джбан» 1970 р. Полотно, фанера, олія
«Цитрон» 1999–2017 рр. Полотно, олія

Візуальна динаміка образів має прояв у своєрідній грі. Це – гра з кубістичними формами («Кухонне начиння» 1975, папір, полівінілацетатна темпера), гра з орнаментикою і символікою («Зоряний сніданок» 1978, полотно, папір, казеїново-олійна темпера), гра з випадковістю сюжету («Парасоля» 1977, папір, казеїново-олійна темпера; «Мліївська красуня» 1985, полотно, олія), гра з обрамленням («Загусла осінь» 1977, полотно, картон, дерево, пластик, олія) тощо.

«Кухонне начиння» 1975 р. Папір, полівінілацетатна темпера
«Зоряний сніданок» 1978 р. Полотно, папір, казеїново-олійна темпера
«Мліївська красуня» 1985 р. Полотно, олія
«Загусла осінь» 1977 р. Полотно, картон, дерево, пластик, олія

Особливу увагу привертає гра між словесним і графічним у творах поезографіки, де естетична насолода доповнюється інтелектуальною грою («Яблуко» 1999-2022, банерна тканина, цифродрук). Поезографіка нині на часі, є актуальною для глядача, який звик отримувати готові блоки інформації. Твори Віктора Олексенка спонукають відчувати і думати одночасно, синтезувати слово і образ.

«Яблуко» 1999-2022 рр. Банерна тканина, цифродрук

Художник, який знаходиться у невпинному творчому пошуці, рано чи пізно розкриває буттєві виміри гри. Це – його особисте трікстерство. А ми разом з автором генеруємо сенси та у плинному світі осягаємо думкою те незмінне, що присутнє в кожній миті життя, але знаходиться у позачассі.

Read more

Виставка Різдвяна

Виставка Різдвяна

Черкаський художній музей спільно із Черкаською обласною організацією Національної спілки художників України презентує виставку «Різдвяна» творів образотворчого та декоративного мистецтва. Це стало вже доброю традицією — кожного року митці Черкащини втілюють у своїх творах бачення і відчуття Різдва. Різдво для наших художників, зрештою як і для кожного з нас — це про

Персональна виставка Миколи Скобельського «Щастя творити»

Персональна виставка Миколи Скобельського «Щастя творити»

12 грудня Черкаський художній музей спільно з Польським культурним центром імені Кароля Шимановського у місті Черкаси за підтримки Посольства Республіки Польща в Україні презентував виставку київського художника польського походження, члена національної спілки художників України — Миколи Скобельського. Микола Скобельський народився 1 січня 1959 році на Житомирщині. З 2000 року він активний

Виставка пам'яті Андрія Курія до 80-річчя від дня народження

Виставка пам'яті Андрія Курія до 80-річчя від дня народження

Черкаський художній музей презентує виставку художника Черкаського академічного театру ляльок Андрія Курія. За ініціативи його дружини та у пам’ять про чоловіка, маємо унікальну можливість побачити образотворчу «кухню» художника лялькового театру. Адже те, що баче глядач на сцені — це довершений результат кропіткої праці, яка залишається за лаштунками і зазвичай до