Мир на Землі

Музейна арт-терапія 26 груд 2022 р.

/логотерапія мистецтвом/

Традиційним побажанням, коли ми вітаємо один одного зі святами, є побажання миру. Миру в душі, в родині, на нашій землі. Адже мир – найвища цінність і благо. Як і свобода. З того часу, коли російські брудні берці ступили на нашу землю, а на українські міста і села полетіли ракети, умовою миру є тільки перемога. І перемога – якнайшвидше. Віра в неї формується з нашої сили духу, з бажання жити вільно на своїй землі і пізнавати світ через власну, а не чужу культуру. У подіях цієї війни сковородинівське «знехтуй земним, дивись на нематеріальне / з видимого пізнавай невидиме» звертає українців до плекання «внутрішньої людини», є дороговказом істини, ключем до майбутнього. Оптимізм і життєва сила нашого народу завжди проростали крізь самі темні пута історії (сьогодні це боротьба з путами путінізму).

Українська віра загартована століттями. Вона долає темряву, освячує і захищає нашу землю, є оберегом на шляху до миру. Традиційно символ миру – голуб. У світогляді українців – символ духовності, чистоти, щирої любові, злагоди, ніжності, символ душі.

У фондовій колекції музею є декоративна робота заслуженого майстра народної творчості України, відомого представника мистецької Кам’янщини Макара Мухи «Мир на Землі». Творчий геній митця виріс зі звичаєвої практики розмальовувати хати, він захоплювався вишивкою,  ткацтвом, роботою з глиною, працював з відомими майстрами і майстринями Параскою Власенко, Марфою Медяник, Вірою та Ганною Павленко, Поліною Глущенко, Василем Вовком.

Досвід бачення помножений на талант дарує митцеві Погляд, тому творчість Макара Мухи є стихійно-вільною у вираженні, але водночас канонічно-усталеною і впізнаваною. У його творах відкриваємо багатогранний символізм українського світу, що мерехтить з глибини століть, з народних практик українців. Роботи митця, у яких відтворено нашу енергійну ментальну сутність, у часи випробувань підтримують і надихають.

«Мир на Землі» Макара Мухи транслює просту думку, хоча в ній присутні образи дещо незвичні для декоративної роботи. Ми бачимо наш «великий дім» – нашу планету. В образі земної кулі з голубами автор візуально виражає своє уявлення про мир в глобальному вимірі. Мир – стан планетарний.

Історично українці виборювали мир для себе, задля збереження свого унікального світу, своєї культури, своєї батьківщини, своєї домівки, своєї землі, та при нагоді казали: «Нема гіршої покути, як у ріднім краю носити пута», «У ріднім краю, як у раю!».

Нині Україна на форпості збереження миру для усього цивілізованого світу. Викриття ідолів імперської «величі», їх розвінчання і демонтаж – це боротьба не лише на полі бою. І в цій боротьбі ми не горді, ми – зібрані. Перемога українців над темрявою відбувається  у планетарному масштабі. Це відкриття шляху до зростання духу, співбуття різних культур на основі любові і поваги, збереження Людяності і людства.Усім міцного здоров’я, миру і добра у 2023 році!

На фото:
- Муха М. Мир на Землі (папір, гуаш, акварель; 1986)
- Обкладинка з польського журналу VOGUE (№4, 2022)

Теги

Чудово! Ви підписані!
Чудово! Треба завершити оплату для отримання доступу
З поверненням! Ви авторизувались!.
Ваш обліковий запис активовано! Тепер Ви маєте доступ до всього контенту!