Архетипи. Візерунки долі

Архетипи. Візерунки долі

З кінця лютого 2021 року в Черкаському обласному художньому музеї у суботніх інтерактивних проєктах досліджували архетипи в мистецтві та арт-практиці. Вміння відчувати і пояснювати образи є необхідною навичкою сучасної людини, яка живе у світі різноманітних візуальних повідомлень. У медіареальності  ми все частіше зіштовхуємось з плинними образами, які перетікають один в одне або поєднують різні елементи, що нагадує дію сновидіння та потребує особливого режиму бачення. Саме тому практика перетворення образів є на часі, дає можливість розуміти не лише механізми образотворчості, а дає відповідь на питання, як ми можемо за допомогою образів знаходити підсвідомі джерела наших переконань, почуттів, емоцій та соматичних проявів.
Візуальним супроводом кожного заходу обиралася певна тематична картина з фондової колекції Черкаського обласного художнього музею або з виставкового проєкту, що відбувався в музеї. Вчилися формулювати судження про мистецький твір, розрізняти образи, символи, знаки та симулякри. Сприймання мистецтва дає можливість  досліджувати різні образні системи, художньо-виражальні засоби, візуальне мислення автора, а відтак – розуміти самі принципи образотворення.
На зустрічах спочатку вчилися тлумачити мову образів, якою «промовляє» несвідоме, говорили про кольори наших емоцій (05.04.2021), природу фантастичних образів (12.04.2021), випадковість в абстракції
(19.04.2021), поєднання вербального і візуального в креолізованих текстах (11.05.2021). Далі звернулися до теорії архетипів Карла Юнга. Вчилися трансформувати образи за допомогою малювання, ліплення, роботи з метафоричними картами. Досліджували архетипи Блазня (Клоуна) (28.03.2021),  Аніми (27.02.2021; 21.05.2021; 7.06.2021), Анімуса (18.05.2021; 25.05.2021), Тіні (28.05.2021), Персони або Маски (03.06.2021; 10.06.2021; 15.06.2921), Самості або Цілісності на прикладі Світового Дерева (23.06.2021).

Дякуємо за співкураторство та активну участь у проєкті Поліні Устименко, Галині Приз, Роману Томченко, Олені Котляренко, Ксенії Куріло, Надії Ладан, Дмитру Шульзі, Яні Бойко.

Тема архетипів сьогодні є особливо актуальною, адже саме в архетипах закладено потенціал образотворення. Плануємо після відпусток продовжити їх дослідження та будемо обирати нові цікаві архетипи.

Наприклад, архетипи «Шляху», «Роздоріжжя», «Творця», «Помічника», «Матері», «Правителя» розкривають несвідомі аспекти  життєвого сценарію, справжнього призначення. Студентами вже запропоновано провести зустрічі з тем «Гроші» і «Влада». Є також пропозиція розглядати систему архетипів через екзистенціали «Прощення», «Вдячності», «Людяності», «Сорому», «Гідності», «Страху», «Самотності», «Любові». Так, вміння пробачати визнається сучасними психологами як одне з ключових для розвитку особистості, для вирішення багатьох проблем та внутрішніх конфліктів.
Поки вирує літо, є можливість обрати найбільш актуальні для вас архетипні сюжети.

Пишіть в коментарях, пропонуйте теми, які вас цікавлять і є для вас найбільш важливими і цінними!

Куратор: Оксана Пушонкова

Read more

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

26 липня о 15:00 відбулось відкриття мистецького проєкту «Святі воїни», присвяченого мистецьким медитаціям на тему російсько-української війни. Цикл творів написаних в традиційній техніці темперного та олійного живопису на ящиках з-під озброєнь. Виставка присвячена українським героям, що стали на захист нашої Батьківщини, її Незалежності. Подвиг українських героїв освячується і возвеличується.

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Присвячується світлій пам’яті Наді Горпинко 05 липня у Черкаському художньому музеї відбулося відкриття виставки сімейних акварелей родини архітекторів Наді і Петра Горпинко. Альбом сімейних акварелей — емоційні миті, спогади, мандри в минуле.Акварель — захоплення, помічниця, союзниця архітекторів на роботі і в сім’ї.Акварель про сімейні цінності: родина, спогади. Надія