Всеукраїнський музейний виставковий проєкт одеського художника Стаса Жалобнюка «Випромінювання»





21 травня 2025 року в Черкаському обласному художньому музеї було презентовано всеукраїнський музейний виставковий проєкт одеського художника, Стаса Жалобнюка — «Випромінювання», що став черговою болісною, але вкрай важливою мистецькою рефлексією художника на події сучасної російсько-української війни. Для Стаса Жалобнюка як митця є вкрай важливою ретельна та правдива фіксація подій, які наразі відбуваються в Україні й з українцями, в мистецьких творах. Він прагне, щоб його роботи залишалися в українських музеях, як літопис нашого часу для сучасників та майбутніх поколінь.






Виставковий проєкт «Випромінювання», реалізовано у тісній співпраці з Одеським національним художнім музеєм. Географія проєкту досить масштабна. Так протягом останніх двох років він відвідав, — Одесу, Хмельницький, Вінницю, Тернопіль, Львів, Івано-Франківськ, Рівне, Житомир, Кмитів, Дніпро, Полтаву, Кропивницький, Суми — а тепер завітав і до Черкас. Це живий проєкт, який кожного разу адаптується до нового простору, де монтується експозиція. Від того він кожного разу звучить по-іншому, доповнюючись новими історіями та наративами, об’єднуючись знову і знову в єдине одне ціле. І, як результат, і простір, і сам проєкт набувають додаткових сенсів, яких до того не мали.




Проєкт «Випромінювання» Стаса Жалобнюка став логічним продовженням попередніх проєктів митця, розпочатих ще у 2013-2014 роках та тих, які визріли під час повномасштабного вторгнення. У повному форматі він включає в себе три основні складові — серії робіт «Садочок мого діда Сави, рік 1947», «Е95» та «Випромінювання», через які автор прагне показати не тільки сучасну війну, а й ті події, які їй передували, наголошуючи, що війна почалася не у 2022 році і навіть — не 2014, а набагато раніше і завжди була спрямована на знищення української нації. Автор акцентує увагу на тому, що будь-хто в Україні знаходиться під прицілом і є потенційною ціллю росіян, перебуваючи у постійній небезпеці. Стас Жалобнюк говорить про війну, яка триває. Він закцентує на тому, що це не тільки війна за території чи ресурси — це насамперед війна екзистенційна, війна за цінності, історію, наративи. Історія війни, яку розповідає Стас Жалобнюк — це трагічна і дуже болісна історія, але дотик до неї необхідний, щоб українська нація змогла рухатися далі. Це та необхідна пропагандиська складова, яка так потрібна зараз нашій державі адже не всі художники мають силу говорити і творити під час війни про війну.




Життя і творчість митця нерозривно пов’язані з містом Одесою, де художник народився у 1976 році, отримав мистецьку освіту на живописному відділенні Одеського державного художньо-театрального училища імені М.Б. Грекова (1996–2001) та живе і працює сьогодні. Він художник зі своєю мистецькою індивідуальністю та творчою філософією, який позиціонує себе як представник одеської школи живопису. Стас Жалобнюк працює в напрямках: абстракціонізм, футуризм, супрематизм, експресіонізм та інших стилях сучасного мистецтва, займається графікою та інсталяцією, активно використовує в своєму живописі елементи колажу та авторські техніки. «Я заглядаю всередину і шукаю правду чи якийсь об'єкт, який можна назвати правдою. Де вона? Я не знаю. Мої картини — не відповідь. Це питання…» — зауважує художник.

Виставка діє до 22 червня 2025 року.