Олімп українських богів. Сварог

Олімп українських богів. Сварог

/логотерапія мистецтвом/

В українській міфології боги здавна уособлювали природні сили і стихії, на відміну від соціального космосу грецького Олімпу. Предки українців жили у повній гармонії з природою, у якій були розчинені боги та міфічні істоти. Цікаво досліджувати їх символічні атрибути та трансформації з появою християнських цінностей.

Образи прадавніх українських богів представлено у фондовій колекції музею в унікальній серії витинанок народного художника України Миколи Матвійовича Теліженка (Микола Теліженко) — митця, якого веде в образотворчість любов до України і який зі своїми вчителями вважає народне мистецтво, народну пісню та нашу давню історію. Про що нам розповідає образ Сварога? Ім’я Сварога переважно виводять із санскритського кореня «Свар-», що означає Сонце, сонячне сяйво, найвище небо (Сварга, свастя, свастика), а також слова «-га»: голос, звук, нота. Від хреста-сварги відходять на чотири сторони світу рівнобічні промені. Правостороння сварга-свастика символізує рух сонця навколо Землі та перемогу світлих сил над темними. Символом руху є сонячний птах (санскр. «су»). У релігійному значенні слова сварга — це місце перебування Богів, духів і душ предків.Сварог — творець Всесвіту, який гармонізує, впорядковує Космос.

Саме він посадив Дерево Життя, яке стало початком подальших народжень та поєднав в собі чотири елементи світу — землю, воду, вітер і вогонь. З волі Сварожої з’явилася Людина, а у п’ятій основі світу — ефірі — пролунало Слово та з Хаосу утворився Космос.За пізнішими народними легендами, Сварог — небесний коваль, що викував Світ, став покровителем шлюбу й сім’ї, а також різних мистецтв та ремесел (викував золотий плуг і золоту обручку). Тому його зображували у вигляді коваля з топірцем у золотих руках чи з молотом у небесній кузні.За ведичною традицією йому тотожний Брахма — творець усіх живих і мертвих форм природи. За Велесовою Книгою Сварог створив світло, а Сварожичі (Сварожиці) вживається у множині як збірна назва синів Сварога. Усі Сварожичі є небесними Богами, його іпостасями на кожен місяць року. Визначальним тут є сакральне число 12. В астрологічному значенні Коло Свароже означає річне коло сузір’їв, тобто календар. Тому деякі вчені схильні вважати Сварога не окремим божеством, а цілим зодіакальним пантеоном, або сонячним роком. На небосхилі Сварогові відповідав Плуг (сузір’я Оріона).

Зображень Сварога майже не залишилось, хоча обряди ковальства і шлюбу широко оспівуються в колядках, щедрівках, веснянках, жниварських піснях. Оскільки Сварог є покровителем шлюбу, згадаймо українську весільну пісню про «коровай багатий, коровай рогатий», щоб побачити множинність смислів давнього символу плідної сили природи — рогу достатку, який присутній в багатьох міфах народів світу.Є підстави вважати деякі форми рівнобічних хрестів (язичницьких, козацьких) символами Сварога. Сварожим знаком споконвіку вважалися й різні форми свастики-сварги, які знаходимо на вишивках, писанках, кераміці, на фресках Софійського собору в Києві тощо.

Цікаво, що за легендами, які передають літописи, священний живий вогонь звався Сварожичем: «і огневі моляться зовуще его Сварожичем». Вшанування вогню на Україні має давнє коріння, яке сягає трипільської доби, його треба було добути, адже він мав сакральну очищувальну силу.

Саме образ Сварога є свідченням того, що космічне і повсякденне у розумінні божественних сил для наших предків було нероздільним.


Сварог. Золота пластинка. Микульчице. Чехія.Коло Свароже. Реконструкція Галини Лозко на основі трипільських артефактів та етнографічних даних.

Read more

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

26 липня о 15:00 відбулось відкриття мистецького проєкту «Святі воїни», присвяченого мистецьким медитаціям на тему російсько-української війни. Цикл творів написаних в традиційній техніці темперного та олійного живопису на ящиках з-під озброєнь. Виставка присвячена українським героям, що стали на захист нашої Батьківщини, її Незалежності. Подвиг українських героїв освячується і возвеличується.

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Присвячується світлій пам’яті Наді Горпинко 05 липня у Черкаському художньому музеї відбулося відкриття виставки сімейних акварелей родини архітекторів Наді і Петра Горпинко. Альбом сімейних акварелей — емоційні миті, спогади, мандри в минуле.Акварель — захоплення, помічниця, союзниця архітекторів на роботі і в сім’ї.Акварель про сімейні цінності: родина, спогади. Надія