Наталія Кохаль. Обереги

Наталія Кохаль. Обереги

/арт-філософія/

Культурно-мистецький проєкт «В реальному часі» презентує три візуальні світи талановитих художниць-киянок, їх почуття і переживання під час війни. Ці світи різні, але мають багато резонансів, зрозумілих кожному українцю.

Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, художниці залишались у Києві — це був їх свідомий вибір. Наталія Кохаль пригадує, як переживали моменти повної тиші у пустому місті непередбачуваності розвитку подій. Але трималися, знаходячи духовну силу у творчості і взаємопідтримці.

Як художник-аквареліст Наталія Кохаль у проєкті у візуальних образах відтворила різні екзистенційні стани переживання війни. Її картини розкривають реальність війни, вчать її бачити, сприймати і приймати. Художниця презентувала великий часовий діапазон творів, розсуваючи межі часу, адже війна триває з 2014 року, тому її рефлексія має бути ширшою і глибшою. Осмислення повномасштабного вторгнення почалося з відтворення оберегових символів українців: вінків, квітів, рушникових орнаментів, народної пісні — усього того, що зберігається у підсвідомості на генному рівні і здавна виконує функцію захисту (Н. Кохаль. Соняшниковий. 2022 р.).

Українська традиційна символіка у картинах Наталії Кохаль постає у вимірі сьогодення. Так орнаментальні зображення воїнів-захисників переходять у площину сакралізації, стають частиною нашої культури (Н. Кохаль. Рушник. 2022 р.). Художниця поєднує красу природи і атрибути війни, аби ствердити силу життя (Н. Кохаль. Вродили вишні в Україні. 2015 р.). Вона зазначає, що «тендітна весна сильніша за літаки, танки і гармати», але вони є. Війна стала частиною нашого повсякдення: «їжаки», патрони у траві, ракета, що влучила у домівку, темрява блек-ауту — це все увійшло в наше життя і супроводжує його (Н. Кохаль. Червона гойдалка. 2022 р.; Рушник. 2022 р.; Аркуші з серії «Блекаут». 2023 р. тощо).Наталія розповідає, коли перший шок проходить — з’являються більш філософічні твори, глибокі візуальні метафори (Н. Кохаль. Розмова з чорним птахом. 2023 р.). Здатність подивитися без ілюзій і без страху у вічі ворогу, побачити його таким, яким він є, проаналізувати свої слабкості і переваги, на думку художниці, є важливим етапом осмислення війни.

Наталія впевнена, що ми молода держава і маємо потужний імпульс до творення нового, тому найважливіше зараз — наші Обереги і думки про майбутнє. Що таке добро і зло? Удаване і реальне? У чому цінність життя і смерті? — доленосні питання на цьому шляху.Увага! Проєкт «В реальному часі» презентує унікальні роботи, які музей навмисно не демонструє у режимі online. Запрошуємо до сеансу безпосереднього споглядання, мистецького діалогу з Наталією Кохаль через її роботи. Спробуйте розкрити сюжет концептуального триптиху «Місто Німфи і Мінотавра» (2022), провести метафоричні паралелі відомого античного міфу із подіями російсько-української війни.

Авторка заздалегідь вдячна за вашу інтерпретацію у книзі відгуків!Про художницю: Народилася у Києві. У 1992 році закінчила Київський державний художній інститут. Працює в галузі станкової графіки, живопису, ілюстрації та філателії, викладає акварельний живопис у студії «Художня майстерня Борисенко». Співпрацювала з багатьма українськими видавництвами, серед яких «Веселка», «Малятко», «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Просвіта», «Барвінок» тощо. Презентувала чотири персональні виставки, має широку географію пленерів у різних регіонах України та професійні нагороди за ілюстрації та акварельні роботи. Є переможницею у конкурсі «Краща марка Європи» за марку «Національні птахи. Соловейко» (2019 р.).

Вродили вишні в Україні. 2015 р. Папір, акварель.
Вітер сливи поламав. 2021 р. Папір, акварель.
Соняшниковий. 2022. Папір, акварель
Червона гойдалка. 2022 р. Папір, акварель
Рушник. 2022 р. Папір, акварель
Розмова з чорним птахом. 2023 р. Папір, акварель
Свічка. 2023 р. Аркуш з серії «Блекаут». Папір, акварель, гуаш
Кур’єр. 2023 р. Аркуш з серії «Блекаут». Папір, акварель, гуаш
Вечірній Київ. 2023 р. Аркуш з серії «Блекаут». Папір, акварель, гуаш
Марка «Національні птахи. Соловейко» (переможниця конкурсу «Краща марка Європи» (2019 р.)).

Read more

Виставка Різдвяна

Виставка Різдвяна

Черкаський художній музей спільно із Черкаською обласною організацією Національної спілки художників України презентує виставку «Різдвяна» творів образотворчого та декоративного мистецтва. Це стало вже доброю традицією — кожного року митці Черкащини втілюють у своїх творах бачення і відчуття Різдва. Різдво для наших художників, зрештою як і для кожного з нас — це про

Персональна виставка Миколи Скобельського «Щастя творити»

Персональна виставка Миколи Скобельського «Щастя творити»

12 грудня Черкаський художній музей спільно з Польським культурним центром імені Кароля Шимановського у місті Черкаси за підтримки Посольства Республіки Польща в Україні презентував виставку київського художника польського походження, члена національної спілки художників України — Миколи Скобельського. Микола Скобельський народився 1 січня 1959 році на Житомирщині. З 2000 року він активний

Виставка пам'яті Андрія Курія до 80-річчя від дня народження

Виставка пам'яті Андрія Курія до 80-річчя від дня народження

Черкаський художній музей презентує виставку художника Черкаського академічного театру ляльок Андрія Курія. За ініціативи його дружини та у пам’ять про чоловіка, маємо унікальну можливість побачити образотворчу «кухню» художника лялькового театру. Адже те, що баче глядач на сцені — це довершений результат кропіткої праці, яка залишається за лаштунками і зазвичай до