Мир на Землі

Мир на Землі

/логотерапія мистецтвом/

Традиційним побажанням, коли ми вітаємо один одного зі святами, є побажання миру. Миру в душі, в родині, на нашій землі. Адже мир – найвища цінність і благо. Як і свобода. З того часу, коли російські брудні берці ступили на нашу землю, а на українські міста і села полетіли ракети, умовою миру є тільки перемога. І перемога – якнайшвидше. Віра в неї формується з нашої сили духу, з бажання жити вільно на своїй землі і пізнавати світ через власну, а не чужу культуру. У подіях цієї війни сковородинівське «знехтуй земним, дивись на нематеріальне / з видимого пізнавай невидиме» звертає українців до плекання «внутрішньої людини», є дороговказом істини, ключем до майбутнього. Оптимізм і життєва сила нашого народу завжди проростали крізь самі темні пута історії (сьогодні це боротьба з путами путінізму).

Українська віра загартована століттями. Вона долає темряву, освячує і захищає нашу землю, є оберегом на шляху до миру. Традиційно символ миру – голуб. У світогляді українців – символ духовності, чистоти, щирої любові, злагоди, ніжності, символ душі.

У фондовій колекції музею є декоративна робота заслуженого майстра народної творчості України, відомого представника мистецької Кам’янщини Макара Мухи «Мир на Землі». Творчий геній митця виріс зі звичаєвої практики розмальовувати хати, він захоплювався вишивкою,  ткацтвом, роботою з глиною, працював з відомими майстрами і майстринями Параскою Власенко, Марфою Медяник, Вірою та Ганною Павленко, Поліною Глущенко, Василем Вовком.

Досвід бачення помножений на талант дарує митцеві Погляд, тому творчість Макара Мухи є стихійно-вільною у вираженні, але водночас канонічно-усталеною і впізнаваною. У його творах відкриваємо багатогранний символізм українського світу, що мерехтить з глибини століть, з народних практик українців. Роботи митця, у яких відтворено нашу енергійну ментальну сутність, у часи випробувань підтримують і надихають.

«Мир на Землі» Макара Мухи транслює просту думку, хоча в ній присутні образи дещо незвичні для декоративної роботи. Ми бачимо наш «великий дім» – нашу планету. В образі земної кулі з голубами автор візуально виражає своє уявлення про мир в глобальному вимірі. Мир – стан планетарний.

Історично українці виборювали мир для себе, задля збереження свого унікального світу, своєї культури, своєї батьківщини, своєї домівки, своєї землі, та при нагоді казали: «Нема гіршої покути, як у ріднім краю носити пута», «У ріднім краю, як у раю!».

Нині Україна на форпості збереження миру для усього цивілізованого світу. Викриття ідолів імперської «величі», їх розвінчання і демонтаж – це боротьба не лише на полі бою. І в цій боротьбі ми не горді, ми – зібрані. Перемога українців над темрявою відбувається  у планетарному масштабі. Це відкриття шляху до зростання духу, співбуття різних культур на основі любові і поваги, збереження Людяності і людства.Усім міцного здоров’я, миру і добра у 2023 році!

На фото:
- Муха М. Мир на Землі (папір, гуаш, акварель; 1986)
- Обкладинка з польського журналу VOGUE (№4, 2022)

Read more

Опитування «Оцінка стану впровадження безбар'єрності у сфері культури»

Опитування «Оцінка стану впровадження безбар'єрності у сфері культури»

Український культурний фонд та Український центр культурних досліджень спільно з Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ініціювали загальнонаціональне опитування, присвячене питанням безбар’єрності у сфері культури. Поділіться своїм досвідом, якщо ви регулярно відвідуєте театри, концерти, бібліотеки чи кінотеатри. Це допоможе нам визначити, що варто покращити, аби зробити культурні враження ще

Персональна виставка Олега Базилевича «Фронтові замальовки»

Персональна виставка Олега Базилевича «Фронтові замальовки»

«Ми на своїй, Богом даній землі, яку ми захищаємо і відстоюємо!» Олег Базилевич Черкаський художній музей представляє персональну виставку київського художника, добровольця, старшого лейтенанта, заступника командира батареї 1-го самохідного артилерійського дивізіону 1-ї окремої танкової Сіверської бригади Олега Базилевича. Картини з передової, з епіцентру війни, створені художником, починаючи з березня 2022