«Дихання» історії у світлинах Григорія Шевченка

«Дихання» історії у світлинах Григорія Шевченка

логотерапія мистецтвом

Виставка фотографій і листівок кінця ХІХ – початку XX ст. стала мистецькою сенсацією Черкас і водночас відкриттям виставкового сезону музею. Автор – Григорій Шевченко, який належить до талановитої плеяди нащадків родини Кобзаря.

Виставка є унікальною як за формою, так і за змістом. Ми бачимо фототехнології старих медіа доцифрової доби, можемо прослідкувати їх розвиток, оцінити ступінь технічних новацій, які стрімко розвивалися на зламі минулого століття.

І дотепер в родинах багатьох українців є «живі світлини», часто пожовклі, зі зламаними краями, як сьогодні говорять – автентичні. Гортаючи старі сімейні альбоми, ми бачимо сліди часу, які є для нас не менш цінними, ніж самі образи.

Григорій Петрович був художником і фотографом, мабуть, тому його роботи добре збереглися. Вони дозволяють глибше зануритись у світ повсякденного життя українців дореволюційних часів, світ чарівно-магічний і прекрасний. І це не дивно, адже фото зроблені у серці України, у її сакральних місцях, таких як с. Кирилівка (нині с. Шевченкове), де народився і провів дитинство Тарас Шевченко, м. Канів, де він мріяв жити і творити тощо.

Навіть чорно-біле фото передає архаїчну красу нашої природи, силу родючої землі та соборного єднання українців. Ми бачимо архетипи-образи, що надихали Кобзаря і сповнювали любов’ю до України-неньки: кобзарів, лірників і бандуристів, чумаків, козаків, дівчат у віночках, чубатих хлопців, бачимо чудові краєвиди з вітряками, жнивами, випасом худоби, калиною і хатками-мазанками під стріхою.

Автору вдалося, на відміну від зазвичай постановочних родинних фото, звернути увагу на колективні практики українців, презентувати візуальні образи живого спілкування, базарування, народних танців, ігор, праці й відпочинку. Унікальна естетика цих сюжетних фото дозволяє «пригадати», якими ми були і якими ми є, у чому наша справжня сила та чому дух нашої нації непереможний. Виставка є не лише джерелом вивчення глибинних архетипів української ментальності, вона сповнена неймовірної любові до Батьківщини, дає можливість відчути на рівні колективної інтуїції «дихання» історії, особливу українську автентичність та впевненість у тому, що через віки ми, українці, разом йдемо до Перемоги.

Виставка триватиме до 23 серпня.