Натхнення

Натхнення

Логотерапія мистецтвом

Все, що нас оточує, колись було просто думкою художника або винахідника, людини-творця. А видимий світ речей був невидимим світом ідей. Все створене людиною є результатом натхнення. Ми недаремно говоримо, що людина «охоплена натхненням», адже це особливий стан, у який людина поринає повністю.

Хто як не митець найбільше знає про натхнення? Адже він завжди – Творець. Але і найбільше перепон до цього стану може бути саме у митця.

Згадаймо «божественну» і «демонічну» версії творчості. Митці розуміли джерела натхнення по-різному. Байрон вважав, що в людину під час творення вселяється демон, Мікеланджело був впевнений, що його рукою водить сам Бог, П.Чайковський дослухався до «внутрішнього голосу», а Віктор Гюго казав: «Бог диктував, а я писав». Отже митець з цієї точки зору не зовсім автор, він – медіум, посередник, і часто не в змозі керувати тією несвідомою силою, яка через нього творить. Проте людина в усі часи прагнула розкрити секрет натхнення, щоб досягти стану, в якому легко й природньо можна реалізувати творчий задум.

Стан натхнення – це особлива активність несвідомого. Так, відкриття деяких вчених здійснювались уві сні (Ф. Кекуле, Д. Менделєєв та ін.), коли раптове рішення приходило в образній формі. Багато великих людей штучно стимулювали себе, щоб викликати натхнення. Відомо, що Ф. Шиллер тримав ноги у холодній воді, М. Пруст нюхав міцні парфуми, Ж.-Ж. Руссо нагрівав голову на сонці, О. Пушкін писав лежачи на кушетці, О. Бальзак був кофеманом, Едгар По вживав наркотики тощо. Звісно, стимули мають бути позитивними і не руйнувати здоров'я. Як правило, це музика, медитація, спілкування з природою, усамітнення в особливому місці тощо.

У такий спосіб стає доступним поле ідей. Коли воно відкривається – це головна ознака того, що прийшло натхнення.

А що робите ви, щоб увійти в поле ідей?

Олена Галицька, талановита черкаський дизайнер і графік, у своїй картині спробувала відтворити цей стан. Творчі люди знають, що поштовхом до натхнення може бути будь-яка річ, звук, запах, тактильне відчуття. В особливому творчому зосередженні простір набуває ознак чарівності, речі оживають, промовляють, і у чуйному слуханні будь-що може стати першою нотою процесу творення.  Натхнення – обєднуючий ланцюг між людиною і її талантами. В картині відтворено цей інтимний момент народження миті входження творця у потік натхнення.

На фото робота О. Галицької «В пошуках дива».

Куратор: Оксана Пушонкова.

Read more

Ювілейна виставка Павла Солощенка

Ювілейна виставка Павла Солощенка

31 жовтня у Черкаському художньому музеї відбулось відкриття ювілейної виставки Павла Солощенка. Павло Солощенко (Павел Солощенко) народився у 1944 році на Слобожанщині. Він змалку «чув» красу природи, інтенсивно малював та, за словами художника, «здається ні дня не розлучався з олівцем або пензлем». Протягом життя відкривав для себе живописний простір різних

Виставка робіт студентів і викладачів Черкаського художньо технічного коледжу

Виставка робіт студентів і викладачів Черкаського художньо технічного коледжу

Від 30 жовтня у Черкаському художньому музеї експонується тематична виставка робіт студентів і викладачів Черкаського художньо-технічного фахового коледжу. Виставка відбувається з нагоди 50-річного ювілею навчального закладу. Ювілей — це особливий період, коли хочеться переглянути творчі здобутки, відчути вагомість шляху та зазирнути у майбутнє. Студентська частина експозиції представлена дипломними та курсовими роботами,