Натхнення

Натхнення

Логотерапія мистецтвом

Все, що нас оточує, колись було просто думкою художника або винахідника, людини-творця. А видимий світ речей був невидимим світом ідей. Все створене людиною є результатом натхнення. Ми недаремно говоримо, що людина «охоплена натхненням», адже це особливий стан, у який людина поринає повністю.

Хто як не митець найбільше знає про натхнення? Адже він завжди – Творець. Але і найбільше перепон до цього стану може бути саме у митця.

Згадаймо «божественну» і «демонічну» версії творчості. Митці розуміли джерела натхнення по-різному. Байрон вважав, що в людину під час творення вселяється демон, Мікеланджело був впевнений, що його рукою водить сам Бог, П.Чайковський дослухався до «внутрішнього голосу», а Віктор Гюго казав: «Бог диктував, а я писав». Отже митець з цієї точки зору не зовсім автор, він – медіум, посередник, і часто не в змозі керувати тією несвідомою силою, яка через нього творить. Проте людина в усі часи прагнула розкрити секрет натхнення, щоб досягти стану, в якому легко й природньо можна реалізувати творчий задум.

Стан натхнення – це особлива активність несвідомого. Так, відкриття деяких вчених здійснювались уві сні (Ф. Кекуле, Д. Менделєєв та ін.), коли раптове рішення приходило в образній формі. Багато великих людей штучно стимулювали себе, щоб викликати натхнення. Відомо, що Ф. Шиллер тримав ноги у холодній воді, М. Пруст нюхав міцні парфуми, Ж.-Ж. Руссо нагрівав голову на сонці, О. Пушкін писав лежачи на кушетці, О. Бальзак був кофеманом, Едгар По вживав наркотики тощо. Звісно, стимули мають бути позитивними і не руйнувати здоров'я. Як правило, це музика, медитація, спілкування з природою, усамітнення в особливому місці тощо.

У такий спосіб стає доступним поле ідей. Коли воно відкривається – це головна ознака того, що прийшло натхнення.

А що робите ви, щоб увійти в поле ідей?

Олена Галицька, талановита черкаський дизайнер і графік, у своїй картині спробувала відтворити цей стан. Творчі люди знають, що поштовхом до натхнення може бути будь-яка річ, звук, запах, тактильне відчуття. В особливому творчому зосередженні простір набуває ознак чарівності, речі оживають, промовляють, і у чуйному слуханні будь-що може стати першою нотою процесу творення.  Натхнення – обєднуючий ланцюг між людиною і її талантами. В картині відтворено цей інтимний момент народження миті входження творця у потік натхнення.

На фото робота О. Галицької «В пошуках дива».

Куратор: Оксана Пушонкова.

Read more

Опитування «Оцінка стану впровадження безбар'єрності у сфері культури»

Опитування «Оцінка стану впровадження безбар'єрності у сфері культури»

Український культурний фонд та Український центр культурних досліджень спільно з Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ініціювали загальнонаціональне опитування, присвячене питанням безбар’єрності у сфері культури. Поділіться своїм досвідом, якщо ви регулярно відвідуєте театри, концерти, бібліотеки чи кінотеатри. Це допоможе нам визначити, що варто покращити, аби зробити культурні враження ще

Персональна виставка Олега Базилевича «Фронтові замальовки»

Персональна виставка Олега Базилевича «Фронтові замальовки»

«Ми на своїй, Богом даній землі, яку ми захищаємо і відстоюємо!» Олег Базилевич Черкаський художній музей представляє персональну виставку київського художника, добровольця, старшого лейтенанта, заступника командира батареї 1-го самохідного артилерійського дивізіону 1-ї окремої танкової Сіверської бригади Олега Базилевича. Картини з передової, з епіцентру війни, створені художником, починаючи з березня 2022