Логотерапія мистецтвом: Доля

Логотерапія мистецтвом: Доля

В усі часи людство цікавило, що таке доля. Чи керує доля життям людини, а ми в змозі лише змінити своє відношення до обставин? Чи все ж таки можливо повернути корабель життя у бажаному напрямі усупереч тим або іншим обставинам?

В усі часи філософи намагались дати відповіді на ці питання. Але закритість долі для пізнання і незалежність від людської волі завадили створити омріяний людством щасливий рецепт.

У Стародавній Греції доля виступала як рок, грецькі мойри і римські парки хаотично і наосліп розподіляли кожному його варіант життєвого шляху. Тюхе, Фортуна – вже на більш усвідомленому рівні дарували долю через випадок, щасливий або ні. Проте примхлива Фортуна могла обернутися чим завгодно. І страх перед майбутнім залишався.

Мабуть, тому в усі часи людина хотіла навчитися контролювати майбутнє. Але чи не є це бажання абсурдним? І чи дійсно безпечним є це знання?

Страх перед майбутнім невідомий людині, яка знає своє призначення, вона в іншій «системі координат». Тоді доля стає інструментом для реалізації сенсу життя, і ця мета робить життя осмисленим.

Доля – це передусім естетичний феномен. Дійсно, життя схоже на музичний твір, який людина виконує нота за нотою, переплітаючи різні теми і мотиви, розвиваючи деякі з них, створюючи неперевершену гармонію, або додекафонію... У кого як виходить. Проте всі ми намагаємось «тримати» свою мелодію. Ми розгортаємо своє життя, як величезне поліфонічне полотно, і, мабуть, нас мають цікавити Правда і Краса, так, як вони цікавлять художника.

Любов Міненко, робота якої сьогодні ілюструє нашу тему – канівська художниця, член Національної спілки художників України, лауреат премії імені Василя Стуса. Працює в техніках: олії, акварелі, аплікації. Її твори знаходяться в багатьох музеях і закордонних колекціях.

Світовідчуття мисткині сформовано під впливом українського пісенного фольклору, творів Тараса Шевченка, Лесі Українки, Григорія Сковороди, Миколи Гоголя...

Критики і художники відмічають особливу енергетику творів Любові Міненко, яка виражає найтонші порухи української душі, силу духу, свободу, моральний вибір, красу, зокрема, уявлення про долю.

У картині «Та, що відає», яка знаходиться у фондовій колекції Черкаського художнього музею, бачимо національний варіант запитування долі. Кожен може розуміти картину по-своєму. Спокуса знати майбутнє в українській ментальності завжди було переплетено з фаталізмом долі, наче заздалегідь вишитої, як у пісні, на маминому рушнику.

Неоднозначність твору спонукає замислитися над тим, як ми створюємо своє майбутнє? І в який спосіб ми запитуємо власну Долю.

                                                                                                          Оксана Пушонкова

Read more

Розклад майстеркласів на січень 2025 р.

Розклад майстеркласів на січень 2025 р.

03 січня о 14:00 - Майстерклас Лялька-мотанка «Янгол» 07 січня о 14:00 - Майстерклас з крапкового живопису 08 січня о 14:00 - Майстерклас «Живопис на склі» 10 січня о 14:00 - Майстерклас «Петриківський розпис» 14 січня о 14:00 - Майстерклас «Декупаж на солоному тісті» 17

Виставка Різдвяна

Виставка Різдвяна

Черкаський художній музей спільно із Черкаською обласною організацією Національної спілки художників України презентує виставку «Різдвяна» творів образотворчого та декоративного мистецтва. Це стало вже доброю традицією — кожного року митці Черкащини втілюють у своїх творах бачення і відчуття Різдва. Різдво для наших художників, зрештою як і для кожного з нас — це про

Персональна виставка Миколи Скобельського «Щастя творити»

Персональна виставка Миколи Скобельського «Щастя творити»

12 грудня Черкаський художній музей спільно з Польським культурним центром імені Кароля Шимановського у місті Черкаси за підтримки Посольства Республіки Польща в Україні презентував виставку київського художника польського походження, члена національної спілки художників України — Миколи Скобельського. Микола Скобельський народився 1 січня 1959 році на Житомирщині. З 2000 року він активний