АКТИВAЦІЯ РЕЗИДЕНТА

АКТИВAЦІЯ РЕЗИДЕНТА

Здур Шредінгера

(читати, не поспішаючи)

Він навіть сам для себе не визначив, існує він чи ні, живий він чи вигаданий.

Треба зайняти позицію зацікавленого спостерігача, щоб помітити цей квант в системі арту. Як і для чого зацікавитись?

По-перше, біографія, пов’язана із творчістю Мілорада Павича та з югославською політикою. Тут багато невизначеного і таємничого, але це поки спостерігач не відкриє чорну скриньку.

По-друге, це сама творчість цього невловимого квант-художника, яка то з’являється, то зникає, то постає під іншим іменем. Вигаданим чи справжнім? – це знов таки буде залежати від позиції спостерігача.

Але повернемось до творчості. Якою б квантово-химерною і не визначеною зі сторони поважного експертного середовища вона не була – але коли один єдиний потрібний спостерігач займе правильну позицію, то мистецький світ може вибухнути від явлення цілком живого (в багатьох сенсах цього слова) і потужного імені.

А поки що Здур Бобіч в черговий раз згадав про своє існування. Події останнього року змусили його вийти з підпілля, де перебувати для художника – справа звична, адже і народився він саме у дипломатичному підпіллі комуністичної Югославії, яке саме по собі було навпаки антикомуністичним. Знов таки – все залежало від точки зору спостерігача за цими рухами історії.

Але явище під назвою Здур Бобіч складніше за уявний експеримент Шредінгера, бо Здур – одночасно і той кіт, і спостерігач, як за котом, тобто за самим собою, так і за світом, заселеним потенційними, поки що неусвідомленими, спостерігачами. Ці спостерігачі в творах художника – такі собі кванти, поведінку яких і визначає спостерігач Здур Бобіч, даючи однозначну оцінку, від якої у спостерігача за творчістю може виникнути шоковий стан.

Заплутались? То звична квантова заплутаність.

І лише юна особа Катерина Бабченко наважилась щось розплутати, насправді заплутавши ще більше, додавши до графіки Здура Бобіча несамовитих кольорів.

Чи вдасться глядачеві впоратись із цим проявом шредінгеризму? Як глядач визначить себе – як спостерігача, чи як квант, який побачить себе в дзеркалі творів художника? За цим всім будуть спостерігати працівники музею – остаточні спостерігачі.

Мистецтвознавиця
Наталія Вернидуб

Дякую хрещеному батьку Здура Бобіча Сергію Козаченку за все.

Read more

Ювілейна персональна виставка Миколи Маценка  «Прикладна культурологія»

Ювілейна персональна виставка Миколи Маценка «Прикладна культурологія»

24 червня Черкаський обласний художній музей презентував ювілейну персональну виставку Миколи Маценка — «Прикладна культурологія». Це, певною мірою, ретроспективна виставка, утворена із двох перманентних авторських серій, дотичних до культурологічного дискурсу із перспективи української ідентичності: «Неофольк» та Геральдична серія. Якщо у роботах серії «Неофольк» (своєрідні візуальні коломийки) образно повторюється впізнаваний орнаментальний мотив,

Виставка «Світоч Духу: Андрей Шептицький» спільно із командою Центру Шептицького Українського католицького університету

Виставка «Світоч Духу: Андрей Шептицький» спільно із командою Центру Шептицького Українського католицького університету

Черкаський музей спільно із командою Центру Шептицького Українського католицького університету презентує унікальну виставку про життєпис Митрополита Андрея Шептицького. Значення його постаті виходить далеко за межі соціально-історичного контексту Європи початку XX століття та локального — історії заходу України. Його ідеї, як захисника українського народу в часи Світових воєн, в останнє десятиліття активно

Виставка сучасної народної картини черкаської художниці-аматорки Марії Завалко «Барви рідного краю»

Виставка сучасної народної картини черкаської художниці-аматорки Марії Завалко «Барви рідного краю»

Черкаський художній музей презентує персональну виставку сучасної народної картини черкаської художниці аматорки Марії Завалко. Марія Завалко народилася 17 листопада1953 року на Кіровоградщині, згодом родина переїхала до Черкас. Її професійна діяльність не була пов’язана із творчістю. Закінчила Одеський гідрометеорологічний інститут (нині інститут екології). Працювала в одеському «Бюро погоди», а також