ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ ШЕВЧЕНКО (1868 – 1941рр.) Фотографія кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ ШЕВЧЕНКО (1868 – 1941рр.)
Фотографія кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

У родинному дереві Шевченків є чимало цікавих особистостей: письменники, митці, науковці, вчителі, артисти. Серед них – художник і фотограф Григорій Петрович Шевченко (1868 – 1941 рр.). Завдяки захопленню фотографією, майстер створив високохудожні світлини та унікальні фотолистівки із зображеннями місць, де народився й провів дитинство майбутній світоч нації Тарас Шевченко. У своїй фотографічній творчості Г. П. Шевченко висвітлював українську тематику. Він закарбував для майбутніх поколінь власне мистецьке бачення українського сільського пейзажу з вітряками, хатами-мазанками, чумацькими валками, жнивами, випасом худоби, а також типові сцени базарування, весілля, завзятих танців, серед яких – архетипові сільські дівчата-красуні у віночках, коралах і дукачах, чубаті хлопці, мандрівні лірники, обірвані жебраки, великі родини з декількох поколінь.
Автор світлин зафіксував яскраву плеяду видатних діячів культури, селян – земляків поета, мальовничі українські краєвиди. Особливо цікавими у фотозображеннях Григорія Петровича (у художньому та історичному аспектах) є деталі: вираз обличчя сфотографованих, їхні постави, одяг, взуття, прикраси, як, власне, й побудова самої композиції на тлі живописних пейзажів с. Кирилівки Звенигородського повіту Київської губернії (нині – с. Шевченкове Звенигородського району на Черкащині). Надзвичайно цінним є й те, що його фотодіяльність припадає на кінець ХІХ – початок ХХ ст., коли ці місця ще не зазнали разючих змін і зберігали свою незайману автентичність.


Надзвичайну художньо-історичну цінність у творчості кирилівського фотографа має Шевченкіана. Збереглося дві фоторепродукції портретів Т. Г. Шевченка, зроблені зі світлин санкт-петербурзького фотографа Андрія (Генріха) Деньєра, на звороті яких є чіткий відбиток особистої печатки фотографа з написом «Фотографія Г. П. Шевченка». Окрім цих фоторепродукцій, до нашого часу дійшли листівки і світлини пам’ятних місць: с. Кирилівка, з якими було пов’язане земне життя Тараса Шевченка і м. Канів, де знайшов він свій вічний спочинок.

У фотографіях Григорія Петровича Шевченка талановито поєднані елементи традиційності й новизни, професійні технічні знання й артистичний смак фотохудожника. Від його великого творчого надбання залишилося, на жаль, не так багато, але у ньому – рідні місця поета-пророка постають у величі історичної правди й поетичної закоханості.

Виставка діє з 23.06.2022 р. до кінця літа 2022 р.

Read more

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

26 липня о 15:00 відбулось відкриття мистецького проєкту «Святі воїни», присвяченого мистецьким медитаціям на тему російсько-української війни. Цикл творів написаних в традиційній техніці темперного та олійного живопису на ящиках з-під озброєнь. Виставка присвячена українським героям, що стали на захист нашої Батьківщини, її Незалежності. Подвиг українських героїв освячується і возвеличується.

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Присвячується світлій пам’яті Наді Горпинко 05 липня у Черкаському художньому музеї відбулося відкриття виставки сімейних акварелей родини архітекторів Наді і Петра Горпинко. Альбом сімейних акварелей — емоційні миті, спогади, мандри в минуле.Акварель — захоплення, помічниця, союзниця архітекторів на роботі і в сім’ї.Акварель про сімейні цінності: родина, спогади. Надія