100 років від дня народження Софії Гоменюк

Художники Черкащини 17 вер 2021 р.

У 1921 роціна Черкащині народилась Софія Гоменюк (1921–2001) – українська художниця декоративного розпису, представниця наївного мистецтва. Батько був різьбярем, а мати – ткалею, то ж Софія та її сестра Ярина перейняли у батьків уміння в простих речах бачити красу. Дівчата рано осиротіли та виховувалися в дитбудинку.

Софія Гоменюк разом з сестрою спочатку розмальовували комини та стіниу своїх хатах. Згодом сусіди і родичі почали запрошувати мисткинь розмалювати й їхні домівки. Пензлики художниці робили з лісових трав, для кожної фарби мали окремий пензель. Пізніше вони малювали гуашшю на папері або картоні.

Роботи Софії Гоменюк ліричні, м’які за колоритом. Для її творчості характерні сині, червоні, зелені, жовті кольори. В основному мисткиня малювала розписи з рослинним орнаментом, її улюблені народні мотиви – «вазон», «кущ», «букет», «квітка». Вона привнесла у народний розпис безліч власних елементів: поміж квітів у її творах вплелися люди, фантазійні звірі, птахи, метелики.

Твори художниці побували на багатьох виставках: від клубу в рідному селі до виставкових залів у Києві та Москві. Першим про мистецтво сестер Софії та Ярини розповів світові київський мистецтвознавець і митець Нарцис Кочережко. Він допоміг їм влаштовувати музейні виставки і сам зібрав чималу колекцію їхніх робіт.

Ще за життя творчість художниці було відзначено багатьма дипломами, грамотами. Софії Гоменюк присвоїли звання заслуженого майстра народної творчості України, вона була членом Національної спілки народних майстрів України. У 2000 роцімайстрині вручили українську премію імені Д. Щербаківського.

Твори Софії Гоменюк зберігаються в Черкаському художньому музеї, інших музеях України та у приватних колекціях.

На фото робота С. Гоменюк «Дзвоники» 1978 р.

Теги

Чудово! Ви підписані!
Чудово! Треба завершити оплату для отримання доступу
З поверненням! Ви авторизувались!.
Ваш обліковий запис активовано! Тепер Ви маєте доступ до всього контенту!