100 років від дня народження Софії Гоменюк

100 років від дня народження Софії Гоменюк

У 1921 роціна Черкащині народилась Софія Гоменюк (1921–2001) – українська художниця декоративного розпису, представниця наївного мистецтва. Батько був різьбярем, а мати – ткалею, то ж Софія та її сестра Ярина перейняли у батьків уміння в простих речах бачити красу. Дівчата рано осиротіли та виховувалися в дитбудинку.

Софія Гоменюк разом з сестрою спочатку розмальовували комини та стіниу своїх хатах. Згодом сусіди і родичі почали запрошувати мисткинь розмалювати й їхні домівки. Пензлики художниці робили з лісових трав, для кожної фарби мали окремий пензель. Пізніше вони малювали гуашшю на папері або картоні.

Роботи Софії Гоменюк ліричні, м’які за колоритом. Для її творчості характерні сині, червоні, зелені, жовті кольори. В основному мисткиня малювала розписи з рослинним орнаментом, її улюблені народні мотиви – «вазон», «кущ», «букет», «квітка». Вона привнесла у народний розпис безліч власних елементів: поміж квітів у її творах вплелися люди, фантазійні звірі, птахи, метелики.

Твори художниці побували на багатьох виставках: від клубу в рідному селі до виставкових залів у Києві та Москві. Першим про мистецтво сестер Софії та Ярини розповів світові київський мистецтвознавець і митець Нарцис Кочережко. Він допоміг їм влаштовувати музейні виставки і сам зібрав чималу колекцію їхніх робіт.

Ще за життя творчість художниці було відзначено багатьма дипломами, грамотами. Софії Гоменюк присвоїли звання заслуженого майстра народної творчості України, вона була членом Національної спілки народних майстрів України. У 2000 роцімайстрині вручили українську премію імені Д. Щербаківського.

Твори Софії Гоменюк зберігаються в Черкаському художньому музеї, інших музеях України та у приватних колекціях.

На фото робота С. Гоменюк «Дзвоники» 1978 р.

Read more

Ювілейна персональна виставка Миколи Маценка  «Прикладна культурологія»

Ювілейна персональна виставка Миколи Маценка «Прикладна культурологія»

24 червня Черкаський обласний художній музей презентував ювілейну персональну виставку Миколи Маценка — «Прикладна культурологія». Це, певною мірою, ретроспективна виставка, утворена із двох перманентних авторських серій, дотичних до культурологічного дискурсу із перспективи української ідентичності: «Неофольк» та Геральдична серія. Якщо у роботах серії «Неофольк» (своєрідні візуальні коломийки) образно повторюється впізнаваний орнаментальний мотив,

Виставка «Світоч Духу: Андрей Шептицький» спільно із командою Центру Шептицького Українського католицького університету

Виставка «Світоч Духу: Андрей Шептицький» спільно із командою Центру Шептицького Українського католицького університету

Черкаський музей спільно із командою Центру Шептицького Українського католицького університету презентує унікальну виставку про життєпис Митрополита Андрея Шептицького. Значення його постаті виходить далеко за межі соціально-історичного контексту Європи початку XX століття та локального — історії заходу України. Його ідеї, як захисника українського народу в часи Світових воєн, в останнє десятиліття активно

Виставка сучасної народної картини черкаської художниці-аматорки Марії Завалко «Барви рідного краю»

Виставка сучасної народної картини черкаської художниці-аматорки Марії Завалко «Барви рідного краю»

Черкаський художній музей презентує персональну виставку сучасної народної картини черкаської художниці аматорки Марії Завалко. Марія Завалко народилася 17 листопада1953 року на Кіровоградщині, згодом родина переїхала до Черкас. Її професійна діяльність не була пов’язана із творчістю. Закінчила Одеський гідрометеорологічний інститут (нині інститут екології). Працювала в одеському «Бюро погоди», а також