Виставки пам'яті Народного художника України Миколи Теліженка «Мамай: трансформація у часі»

27 лютого у Черкаському художньому музеї відбулось відкриття виставки пам'яті Народного художника України Миколи Теліженка «Мамай: трансформація у часі».

Особливою сторінкою творчості Миколи Теліженка є ВИТИНАНКА.
Саме він здійснив справжній прорив у розвитку цього виду мистецтва, піднявши його від хатнього рукомесла до образотворчої монументальності. Він став визнаним майстром модерної української витинанки. Фаховий митець, що чудово володіє тонкощами композиції, ритму, символіки, маючи розвинену фантазію, — він створює в техніці витинанки серії полотен, в яких вирішує складні історичні теми: «Холодний Яр», «Велесові перевесла», «Трипільські ритми», «Листи з Майдану» та інші. Першим серед колег-митців він відобразив найгарячіші події: Революції Гідності («Майдан у вогні», «Пієта на Грушевського», «Різдво на Майдані»), а також війни на Донбасі («Кіборги», «Туга за Ілловайськом»). Його роботи можна назвати графічною витинанкою, або ж, навпаки — вирізною графікою. Цитуючи мистецтвознавця Григорія Міщенка, — «сакральним проявом душі і серця».


Для нього не було технологічних обмежень в роботі: однаково віртуозно він володів ножицями, різцями, долотом, рванням, морщенням, застосуванням кольорових підкладок і накладок, залежно від того, чого потребує вирішення задуму.

Твори Миколи Теліженка можна не просто розглядати, а буквально «прочитувати все від початку до кінця», послуговуючись його системою знаків, символів, орнаментацією зображення, багатозначністю семантики, які, по суті, і змушують працювати уяву, генетичну пам’ять, почуття. За допомогою використання криволінійності ритмів, в його роботах створюється враження надчасності зображення (відчуття метафізичного часу і простору).


В цьому — вираження його власного стилю і, водночас, закоріненість у глибини трипільської традиції, поскільки він і виріс у епіцентрі Трипільської землі, дух якої увібрав разом із дитячими стежками-полинами. А з іншого боку, — за якихось десяток кілометрів, — місце, де «закопана пуповина» Тараса Шевченка. Як можна не любити цю Землю?! Як можна не боліти її болями?! Симбіозне поєднання глибокого відчуття рідної землі, її краси і її «родової пам'яті», звичаїв і міфології, та, разом з цим, — відточеної філігранної майстерності, відкритості до світу, — надає його творам звучання гостросучасності, модерності, естетичності і дієвості.




Микола Теліженко — відомий український скульптор, художник-монументаліст, графік, — Народний художник України, — народився 16 березня 1951 року в місті Звенигородка на Черкащині. Член Національної спілки художників України з 1987 року. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України з 1998 року.




Закінчив Вижницьке училище прикладного мистецтва — (Карпати, Чернівецька область, 1971 рік) та Львівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва — 1979рік. Педагоги по фаху: В. Борисенко, В. Овсійчук, М. Курилич.
Працював в різних видах декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва: різьблення по дереву, графіка, монументальна скульптура, пластика малих форм, художня кераміка, витинанка. Учасник багатьох обласних, Всеукраїнських, Міжнародних виставок, фестивалів, симпозіумів. Роботи зберігаються у Державних музеях та приватних колекціях Бельгії, Греції, Канади, Франції, Німеччини, Польщі, Швеції, США та ін.

Жив і працював в Черкасах (Україна). Тут його мозаїчні панно прикрашають парки, фасади шкіл, університетів, лікарень, магазинів. Він є автором найбільшого в Україні портретного зображення Тараса Шевченка, виконаного у 1989 році у монументальному мозаїчному панно на фасаді школи в селі Будище Черкаського району.
Він є автором пам’ятників:
• Жертвам голодомору 1932–1933рр., спорудженого у Королівстві Бельгія, (місто Генк-2003 р.);
• «Козацькому роду нема переводу», (Гран-прі конкурсу), Дніпродзержинськ, Україна, 2005 р.;
• Учасникам антибільшовицького повстання в селі Легедзино Тальнівського р-ну на Черкащині, 2007 р.;
• Першого в Україні пам’ятника Небесній Сотні, встановленого в Холодному Яру, — Чигиринщина, Черкаська обл, 2014 р.;
• Скульптурний комплекс на честь Героїв АТО, місто Тальне на Черкащині, 2015 р.;
• «КІБОРГИ» — посвята героям російсько-української війни. Черкаси, 2018р.
Прихильники, друзі, родина митця прагнуть якомога належніше вшанувати пам'ять про геніального українського художника. Приєднуйтесь до створення сучасного центру літопису української історії в творах Миколи Теліженка.
За плідну творчу працю Микола Теліженко нагороджений Орденом ЗА ЗАСЛУГИ перед Україною ІІІ ступеня та Грамотою Верховної Ради України ЗА ЗАСЛУГИ ПЕРЕД НАРОДОМ.Микола Теліженко відійшов у вічність 3 травня 2024 року на 73 році життя.