Виставка пам'яті Андрія Курія до 80-річчя від дня народження

Черкаський художній музей презентує виставку художника Черкаського академічного театру ляльок Андрія Курія. За ініціативи його дружини та у пам’ять про чоловіка, маємо унікальну можливість побачити образотворчу «кухню» художника лялькового театру. Адже те, що баче глядач на сцені — це довершений результат кропіткої праці, яка залишається за лаштунками і зазвичай до кінця не визнається як самодостатня творчість.

Андрій Курій (10.12.1944–08.03.2016 рр.) родом із села Соболівка Шполянського району Черкаської області. У 1971 році закінчив Одеський театрально-художній фаховий коледж (на той час Одеське театральне художньо-технічне училище), за фахом художник-бутафор. Викладачами майбутнього митця були Т.М. Козлова, О.А. Пілявський та К.К. Стамеров.

За студентських років Андрій Курій працював над меморіальним пам’ятником «Вічний вогонь» Одеських катакомб у селі Нерубайське. Із 1971 по 1974 рр. працював старшим бутафором у Черкаському драматичному театрі імені Т.Г. Шевченка під керівництвом Народного художника України Данила Нарбута. Майстерністю Андрія Курія захоплювалися у професійних колах.

Як художник Андрій Курій створював цілісну картинку майбутніх вистав: оформлення сцени, костюми героїв, вдале та зручне сприйняття для глядача. Він особисто переймався усім процесом сценографії: навіть до підбору тканин.

Ще на початку створення Черкаського театру ляльок Андрія Курія запросили головним художником, де він працював із 1974 по 2004 рр. За період роботи у ляльковому театрі доробок митця складає понад 93 художньо оформлені вистави та понад 200 створених ляльок. Створив сценографію до вистав : «Веселкова казка» Г. Усача, «Мері Поппінс» П. Треверс, «Чарівна лампа Аладіна» Н. Гернет, «Маленький принц» А. де Сент-Екзюпері та ін.

Сценографія — перш за все це робота над ідеєю і перед тим, як побачити цілісно сцену, потрібно пройти етап ескізів. Декорації, костюми, ляльки починаються із ескізу, який сьогодні варто розглядати як завершений художній образ. Андрій Курій філігранний у своїй творчості, уважний до деталей. На виставці експонуються афіші, численні ескізи до дитячих вистав, ескізи ляльок і самі ляльки.

Виставка діє до 10 січня 2025 року.