Рушники Олександри Теліженко

Рушники Олександри Теліженко

Нещодавно  відзначила свій ювілей заслужена художниця України Олександра Василівна Теліженко. Черкаський художній музей має честь володіти колекцією її унікальних рушників.

Як пісня колишньої величі Української нації і водночас молитва за майбутнє України сприймається створений художницею рушник «Шлях аріїв». Зображення, вишите на малиновому тлі білими, сірими (три тони) і срібними акцентними нитками. Внизу Олександра  Теліженко зображує три великих солярних знаки: в центрі квадрат з променями. Центральну зірку продовжує, немов виростає з неї через хрест дерево, в основі якого три великі, наповнені внутрішніми розшивками, листки, вище – два виноградні грона і дві великі фантастичні диво-квітки. Увінчують древо – солярні знаки з елементами сварг в колі.

Орнаментиці, яку використовує Олександра Теліженко, властиві тонкі пластичні лінії, великі видовжені форми. По своєму характеру почерк художниці асоціюється з художнім стилем барочної орнаментики і водночас зі старокиївськими швами.

Важливою на цьому рушнику є й символіка кольору: малиновий – напруження, сірий – мудрість, стриманість, білий – чистота, срібний – світлоносність, рідкісний, але найбільший прояв духовної мудрості.

Теліженко О. В. «Шлях аріїв»

У рушнику «Роксолана» вишита на полотні доля української дівчини Насті Лісовської з Рогатина, яка стала дружиною турецького султана Сулеймана. Орнаментальна смуга з квіток, ягід та листя, у нижній частині, символізують життя Насті в Україні. Далі просічений блискавкою ромб – символ зламу в її житті, а по обидва боки шахматка говорить про її боротьбу за життя в неволі. Не складно знайти на полотні початок історії турецького життя – це велика центральна квітка в золотому ромбі. Боротьба християнського і мусульманського початків в її душі зображується у куполоподібних елементах з хрестами і півмісяцями. Золотава, ясна квітка душі української дівчини пробивається крізь золоту мусульманську квітку і торжествує.

Теліженко О. В. «Роксолана»

Чорнобильська трагедія, яка розділила життя людей на до і після, яка спустошила значну частину території нашої землі стала поштовхом до створення Олександрою Теліженко рушника з промовистою назвою «Звізда Полин». Чорні язики полум’я, як радіаційні хвилі, підіймаються вгору, і обпалюють все живе: листя і квіти, наше дерево життя – нас. А вгорі клеймом зависла зірка із знаком радіації в центрі. Але є на цьому полотні й промінь надії: біло-червоні журавлики які стрімко направлені вгору – у спокійне і сітле майбутнє.

Теліженко О. В. «Звізда Полин»

Для Олександри Теліженко рушник – це не просто сакральний символ української нації, а й оберіг, історія нашого народу. Рушники Олександри Теліженко символічно експлікують хвилюючі історичні події та видатних людей України, – це яскраве свідчення практичного втілення в життя кращих традицій національного народного мистецтва та їх розвиток. Актуальність рушників Олександри Василівни Теліженко у реаліях сьогодення вражає! У її роботах всі ми: наша історія, наш розвиток – наша Україна! Слава Україні!

Read more

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

Мистецький проєкт «Святі воїни» Софії Атлантової, Олександра Клименка та Германа Клименка

26 липня о 15:00 відбулось відкриття мистецького проєкту «Святі воїни», присвяченого мистецьким медитаціям на тему російсько-української війни. Цикл творів написаних в традиційній техніці темперного та олійного живопису на ящиках з-під озброєнь. Виставка присвячена українським героям, що стали на захист нашої Батьківщини, її Незалежності. Подвиг українських героїв освячується і возвеличується.

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Виставка сімейних акварелей «Там, де були разом» родини архітекторів Наді і Петра Горпинко

Присвячується світлій пам’яті Наді Горпинко 05 липня у Черкаському художньому музеї відбулося відкриття виставки сімейних акварелей родини архітекторів Наді і Петра Горпинко. Альбом сімейних акварелей — емоційні миті, спогади, мандри в минуле.Акварель — захоплення, помічниця, союзниця архітекторів на роботі і в сім’ї.Акварель про сімейні цінності: родина, спогади. Надія