Online виставка робіт до Дня пам'яті та примирення
День пам’яті та примирення (пам’яті жертв Другої світової війни, та примирення між країнами-учасниками Другої світової війни) – пам’ятний день в Україні, який відзначають 8 травня, в річницю капітуляції нацистської Німеччини (У Європі ця подія є символом перемоги над нацизмом).
Друга світова війна була кривавою і жорстокою в історії людства (загинуло від 50 до 85 мільйонів людей). Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також інших жертв війни. Та війна стала можливою через змову антигуманних режимів – нацистського і радянського, які ставили геополітичні інтереси вище прав і свобод людини. Крім того, слабкість, страх і нерішучість міжнародної спільноти заохочували агресорів до все більшого розмаху злочинів.
Українці воювали на боці антигітлерівської коаліції (Об’єднаних Націй) і зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати упродовж 1939–1945 років – українців та інших народів, які проживали на нашій землі й боролися проти тоталітарних режимів. Тоді загинуло понад вісім мільйонів осіб.
У ці дні надзвичайно важливо згадувати та вшановувати подвиг ветеранів, котрі боролися з нацизмом і перемогли його. Але не менше заслуговують на увагу та пам’ять інші, кого торкнулась війна – військовополонені, остарбайтери, підпільники, діти війни, цивільні, які постраждали від окупації і бойових дій, що прокотилися через їхні міста і села. Війна це не лише бої – війна це мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.
Зараз, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором. Сьогодні це путінська Росія, яка посягнула на нашу територіальну цілісність, руйнує міжнародну систему безпеки і потенційно загрожує миру у всьому світі. Ця боротьба триває і ми не маємо права програти, бо, як і 81 рік тому, захищаємо рідну землю, боронимо своє право вільно обирати майбутнє. Для нас – це війна за свободу, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця. Міць наших захисників є запорукою існування держави та збереження прав людини.
Жодна країна не може претендувати на визнання власної виняткової ролі у перемозі над нацизмом. Перемога – плід титанічних зусиль десятків держав та сотень народів. Так само неприпустимими є спроби прикриватися моральним авторитетом переможця у Другій світовій для ведення агресивної політики у наш час.
Сьогодні влада Росії руйнує систему міжнародних відносин, засновану державами-переможцями Другої світової війни.
День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців над переможеними, а перш за все нагадування про страшну катастрофу та застереження, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією.
Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами. Тому що мир – не закляклий страх перед ворогом, не капітуляція, не просто відсутність військових дій, а ключова умова для гармонійного розвитку особистості та суспільства.
У колекції Черкаського художнього музею зберігаються твори, присвячені подіям Другої світової війни. Сьогодні ці твори набувають особливої актуальні.